• Najlepšie záhradné služby
  • Architekti záhradného designu

Starostlivosť o trávnik na jeseň

Čo treba s trávnikom spraviť, kým nasneží?

Jeseň je pre záhradu obdobím regenerácie, aby nám robila radosť aj v nasledujúcich ročných obdobiach. Aj trávnik si vyžaduje našu starostlivosť, ak chceme predchádzať prázdnym miestam či plesňovým ochoreniam, preto ho musíme pripraviť na prezimovanie.

Po lete trávnik obyčajne vyžaduje našu pomoc, pretože rozličné letné aktivity ako grilovanie, používanie záhradného nábytku, hry s loptou a mnohé ďalšie činnosti na ňom zanechávajú stopy. Suché, vyležané miesta alebo časti s výrazne poškodeným trávnym porastom, či dokonca úplne bez neho, môžeme opravovať v septembri a októbri.

 

 

Kosenie

Ak sa chceme pýšiť hustým, krásne zeleným a pružným trávnikom odolným voči zošliapavaniu, musíme ho pravidelne kosiť. Odporúča sa trávu vysokú 6 – 8 cm kosiť na polovicu, teda na 3 – 4 cm. Pokosenú trávu môžeme na trávniku nechať, ale je nutné ju rovnomerne rozhrabať, aby sme predišli hnitiu a zadržiavaniu vlhkosti na niektorých miestach.

 

Vertikutácia

Ďalším krokom ku obnoveniu krásneho trávnika je prevzdušnenie zatrávnenej plochy vertikutátorom. Vďaka vertikutácii trávnik zbavíme vytvorenej plsti, zabránime usádzaniu plesní a iných hubových chorôb.

 

Dosiatie

Nakyprené a prevzdušnené prázdne miesta sú pripravené na osievanie trávneho semena. Pri väčších plochách oceníte výsevný vozík, vďaka ktorému rozmiestnite trávne semená rovnomerne na prázdnu plochu. Kým tráva nezačne rásť, na takéto miesta nestúpame ani na ne nič neukladáme.

 

Hnojenie

Na jeseň dodávame trávniku dusík, fosfor a draslík v špeciálnom pomere. Zvýšené množstvo draslíka v jesennom hnojive robí trávnik odolnejším voči mrazom, plesniam, deficitu vlahy, ale aj škodcom. Okrem toho, podporuje tvorbu zásob a vyzrievanie trávnych pletív. Naopak, nižší podiel dusíka pomáha trávnik udržať odolnejší proti zošliapaniu. Trávnik môžeme prihnojiť aj kompostom, ktorý po rozhodení rovnomerne rozhrabeme. Dodáme tak pôde cenné živiny.

 

Podľa počasia, väčšinou v novembri poslednýkrát pokosíme trávnik, pohrabeme popadané lístie a odstránime všetky organické zvyšky. Takto pripravený trávnik je dôkladne pripravený na prezimovanie. Počas mrazov sa snažíme trávnik čo najmenej namáhať, aby sa nepoškodili rastliny a nevyšliapali sme ho.